ARAMA ÇUBUKLARI > G.T.İ.P. ARAMA ÇUBUĞU

Arama Çubukları geneli hakkındaki bilgilere ve yardım sayfasına erişmek için bu linki tıklayınız.
G.T.İ.P. (gümrük tarife istatistik pozisyonu) Arama çubuğunu, gümrük tarife istatistik pozisyonunu bildiğiniz maddelerin vergi oranlarını, mevzuat bağlantılarını... aramak  için kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler, aratmak istediğiniz GTİP i en az dört haneli olmak üzere GTİP Pos No kutucuğuna yazmak, arama seçeneklerinden ihtiyacınıza uygun olanı seçmek ve Ara Düğmesi düğmesine basmaktır. G.T.İ.P. yazarken, yazdığınız değer sadece rakamlardan oluşmalı ve  4, 6, 8, 10 veya 12 hane uzunluğunda olmalıdır. Nokta işaretlerini koymanıza gerek yok. Siz GTİP numarasını girme işlemini bitirdikten sonra, sistem otomatik olarak noktalama yapacaktır.

Arama seçenekleri ve ne işe yaradıkları aşağıda anlatılmıştır.

 1. G.T.İ.P. Sayfası Bul: GTİP Pos.No kutusuna yazdığınız geçerli bir GTİP numarası ile başlayan gümrük tarife istatistik pozisyonları sayfasına erişiminizi sağlar. Bulmak istediğiniz GTİP e ait rakamları girip (en az 4 haneli), yıl seçerek ARA düğmesine basarsanız; ilgili GTİP ve madde açıklamaları alt pozisyonları ile birlikte karşınıza gelir. Örneğin, GTİP Pos.No kutusuna 2501 yazdığınızda 2501 ile başlayan GTİPler alt pozisyonları ve açıklamaları ile birlikte ekrana gelir. Yıllar kutusundan seçtiğiniz yıla göre de arama yapabilirsiniz.
 2. İthalat Rejimi Gümrük Vergileri, fon, KDV, ÖTV..: GTİP Pos.No kutusuna 12 haneli geçerli bir G.T.İ.P. numarası yazıp  ARA dediğinizde, yazdığınız GTİP için yürürlükte olan gümrük vergisi, fon, kdv, ötv, diğer vergilerin görüntülendiği sayfaya kısa yoldan erişebilirsiniz. Yıllar kutusundan seçtiğiniz yıla göre de arama yapabilirsiniz.
 3. Mevzuat Bağlantısı Bul: GTİP Pos.No kutusuna 12 haneli geçerli bir G.T.İ.P. numarası yazıp ARA dediğinizde, yazdığınız GTİP ile ilgili mevzuat bağlantılarını, örneğin "ithalatında aranan belgeler, CE işaretine tabii maddeler kapsamında mı, ithalatı ya da ihracatında kısıtlama/kota vb. var mı?" gibi bilgileri görebilirsiniz.
 4. Standardizasyon Ara: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde GTİP numarası içerisinde yazdığınız GTİP i içeren standardizasyon bilgileri ekrana gelir. (standart adı, madde adı hangi Tebliğ kapsamında olduğu gibi). Örneğin, GTİP Pos.No kutusuna 0808 yazıp ARA dediğinizde içerisinde 0808 geçen 0808.10.80.00.11 GTİP i Elma, Golden cinsi madde adı ve TS/100 Elma standart adı gibi standardizasyon bilgileri ile birlikte karşınıza gelecektir.
 5. ÖTV Sorgula: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde eğer o GTİP e ait ÖTV uygulaması varsa; GTİP, madde ismi, vergi tutarı, birimi ve hangi liste kapsamı gibi bilgiler ekrana gelecektir. Eğer belirttiğiniz GTİP için ÖTV uygulaması bulunmuyorsa "bulunamadı" uyarısı gelecektir.
 6. V Sayılı Listede Bul: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde yazdığınız GTİP V sayılı liste kapsamında ise GTİP, madde ismi, gümrük vergisi ile birlikte karşınıza gelir. Gelen ekranda aynı zamanda V sayılı liste içerisinde GTİP ve kelime bazında sorgulama da yapabilirsiniz.
 7. Bağlayıcı Tarife Ara: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde yazdığınız GTİPle ilgili herhangi bir bağlayıcı tarife bilgisi varsa gelen ekranda GTİP, madde açıklaması ve GTİP e ait resim linkli şekilde gelecektir. Linki tıkladığınızda ilgili resim sayfası açılır. Gelen ekranda aynı zamanda Bağlayıcı Tarife Bilgileri sayfasında GTİP ve kelime bazında sorgulama da yapabilirsiniz.
 8. Nihai Kullanıma Tabi Maddeler İçerisinde Ara:GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde gelen ekranda yazdığınız GTİP ile başlayan nihai kullanıma tabi maddeleri GTİP ve madde ismi ile birlikte göreceksiniz. Nihai kullanıma tabi maddeler İthalat Rejimi içerisinde madde açıklamalarında (a) harfi ile gösterilmektedir. Örneğin kutuya 2710 yazıp arama yaptırırsanız yazdığınız GTİPle başlayan maddeler ve açıklamaları ekrana gelecektir. Gelen ekranda aynı zamanda Nihai Kullanıma Tabi Maddeler Listesi içerisinde GTİP ve kelime bazında sorgulama da yapabilirsiniz.
 9. Sınıflandırma Görüşleri içerisinde Ara: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde yazdığınız GTİP Sınıflandırma Görüşleri içerisinde yer alıyor ise, GTİP ve açıklamalarıyla birlikte ekrana gelir. Gelen ekranda aynı zamanda Sınıflandırma Görüşleri sayfasında GTİP ve kelime bazında sorgulama da yapabilirsiniz.
 10. Anti-Damping Sorgula : Yazdığınız gtip ile ilgili Anti-Damping uygulaması olup olmadığını sorgulama için bu seçeneği kullanabilirsiniz.
 11. Kanuni, Tavizli Vergi Hadleri: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde ekrana GTİP alt pozisyonları ile birlikte ekrana gelir. GTİPlerin sağında kanuni ve tavizli vergi oranlarını görebilirsiniz. Bu oranlar idari ve kazai işlemlerde kullanılmaktadır. (Örneğin kaçakçılık gibi)
 12. İNGİLİZCE GTİP Bul: GTİP Pos.No kutusuna en az 4 haneli bir GTİP numarası yazıp ARA dediğinizde yazdığınız GTİPle başlayan GTİPlerin hem Türkçe hem de İngilizce tanımları birlikte ekrana gelir.