POSTA/HIZLI KARGO EŞYASI MUAFİYETİ

İlgili YouTube Videomuzu izlemek için tıklayınız...

İnternet alışverişleri dahil olmak üzere, adınıza yurt dışından gönderilmiş eşyanın posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ülkemize getirilmesi ve adresinizde size teslim edilmesi mümkündür.

Operatör yetkisi bulunan hızlı kargo firmaları ve posta idaresi, sizin adınıza eşyanın gümrük işlemlerini yapar. Eşyanın size tesliminde taşıma ücreti dışında başka bir ücret talep edilmez. Bununla birlikte gönderinin geldiğine dair bildirimin tarafınıza yapıldığı tarihten itibaren üç gün geçtikten sonra her geçen gün için ardiye ücreti alınır.


Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 1500 Avro’yu geçmeyen kitap veya benzeri basılı yayınlardan vergi alınmamaktadır.

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

-AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,

- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %30 oranında tek ve maktu vergi tahsil edilir.

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir tüzel kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 22 Avro’yu geçmeyen eşyanın değeri üzerinden belirtilen oranlarda tek ve maktu vergi tahsil edilir.

Ticari miktar ve nitelikte olan eşya ile ağırlığı brüt olarak 30 kilogramı ve bedeli 1.500 Avro’yu geçen kişisel kullanıma mahsus eşyanın gümrük beyanı, yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar ve prosedürler dahilinde yapılır.

Aşağıdaki eşyaların posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek getirilmesi yasaktır;

- Cep telefonları,

- Tütün ve tütün ürünleri (Elektronik nargile, elektronik sigara ve kartuşları da dahil),

- Alkol ve alkollü ürünler,

- Kozmetik ürünleri,

- Et ve süt ürünleri,

- Takviye edici gıdalar ve sporcu gıdaları,

- Uyuşturucu ve uyarıcı etkiye haiz maddeler,

- Silah ve tüfekler.

(Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı - 10.11.2023) (Mevzuat Net)