Anasayfa > Avrupa Birliği


Avrupa Birliği Gümrük Tarifesi (tariff and statistical nomenclature and on the Common Customs Tariff)

Avrupa Birliği nin 2017 yılı gümrük tarifesini( tariff and statistical nomenclature and on the Common Customs Tariff) ve üçüncü ülkelerden yapılacak ithalatlarda 01.Ocak.2017 tarihinden itibaren uygulanacak gümrük vergisi oranlarını içeren 2658/87 sayılı Konsey Kararı (Council Regulation (EEC) No 2658/87 of 23 July 1987 on the tariff and statistical nomenclature and on the Common Customs Tariff) na ilişkin düzenleme (COMMISSION IMPLEMENTING REGULATION (EU) No 2015/1754) 28.10.2016 tarihli Avrupa Birliği Resmi Gazetesi' nde yayımlanmıştır. Bilindiği üzere Gümrük Birliği hükümleri gereğince, sanayi ürünleri için üçüncü ülkelerden yapılan ithalatlarda Türkiye Avrupa Birliği ile aynı gümrük vergisi oranlarını uygulamaktadır. Dolayısıyla, 2658/87 sayılı Konsey Kararı ile yayımlanan gümrük vergisi oranlarının sanayi ürünleri için Türkiye tarafından da 01.Ocak.2017 dan itibaren aynen uygulanması beklenmektedir. 28.Ekim.2016 tarihinde AB Resmi Gazetesi' nde yayımlanan bu bilgileri sizlere referans olması amacıyla derledik ve sistemimize koyduk. 01.Ocak.2017 tarihinden itibaren Avrupa Birliği tarafından uygulanacak gümrük vergisi oranlarını (İNGİLİZCE ve TÜRKÇE ) Mevzuat.Net farkıyla görmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz 


2017 Yılı Avrupa Birliği Gümrük Tarife Korelasyon Cetveli 


28.10.2016 tarihli AB Resmi Gazetesi' nde yayımlanan Avrupa Birliği 2017 yılı Gümrük Tarifesini baz alarak hazırladığımız Avrupa Birliği Gümrük Tarife Korelasyon Cetveli İngilizce ve Türkçe olarak Mevzuat.Net sistemi içerisinde abonelerimizin kullanımına sunulmuştur.

Bu uygulama aracılığıyla, Avrupa Birliği' nde 01.Ocak.2017 dan geçerli olmak üzere gümrük tarife numarası değişecek ürünleri kolayca sorgulayabileceksiniz. AB ile 8 haneli bazda aynı gümrük tarife numaralandırma sistemini kullandığımız için, söz konusu değişiklikler Türkiye için de geçerli olacaktır.

2017 Yılı Avrupa Birliği Gümrük Tarife Korelasyon Cetveli
2016 Yılı için Avrupa Birliği’nin Yaş Meyve ve Sebzeler için Giriş Fiyatı Uygulaması 

Avrupa Birliği’ nin 2013 yılında uygulayacağı gümrük vergi oranlarını içeren Direktifi , AB’ nin 31.10.2013 tarihli Resmi Gazetesi’ nde yayımlanmıştır.

Commission Regulation (EC) No 948/2009 of 30 September 2009 amending Annex I to Council Regulation (EEC) No 2658/87 on the tariff and statistical nomenclature and on the Common CustomsTariff
Her yıl olduğu gibi, bu Direktifin Ek II’ sinde
Annex II - Products to Which an Entry Price Applies
, Giriş Fiyatı uygulamasına tabii yaş meyve ve sebze ürünleri ve bu ürünlerin ithal edilecekleri tarih ve ithal fiyatına göre değişen gümrük vergisi oranları listelenmiştir.

Yukarıda bahsedilen Ek II deki bilgileri baz alarak, Birliğin 2013 yılında bazı yaş meyve ve sebzelere uygulayacağı giriş fiyatı uygulaması detaylarını kolayca, grafiklerle destekli ve interaktif olarak takip edilebileceği bir uygulama geliştirdik.

Bu uygulama sayesinde, Avrupa Birliği’ ne ihraç edeceğiniz yaş meyve veya sebzeye ait gümrük tarife numarasını ve ihraç etmeyi düşündüğünüz tarihi girerek, seçtiğiniz ürün ve tarihe karşılık gelen gümrük vergisi oranlarını interaktif olarak sorgulayabileceksiniz.Avrupa Birliği Bağlayıcı Tarife Bilgileri Sorgulama Uygulaması

Avrupa Birliği Bağlayıcı Tarife Uygulaması, Mevzuat.Net' in benzersiz özelliklerinden birisidir.