Mevzuat.Net Anasayfa > İngilizce tercümeleri bulunan mevzuat kalemleri

Communiqué on Import Inspection of Batteries and Accumulators (Product Safety and Inspection: 2014/15)

Official Journal Date : 31.12.2013
Official Journal Number : 28868

The purpose of this Communiqué is to regulate the principle and procedures relating inspections of products laid down in Annex 1 at import, with regard to their compliance to the Used Batteries And Accumulators Control Regulation.

All procedures regarding import inspections of batteries and accumulators shall be done via TAREKS and in accordance with the risk analysis. Following subjects are covered in the Communiqué:

  • Risk analysis and Risk Based Control System in Foreign Trade (TAREKS)
  • Environmental Compliance Permit
  • List of the Products which are subject to Inspection on Import, based on the Used Batteries And Accumulators Control Regulation
  • Batteries like Cardiac pacemaker or batteries mounted to medical devices, etc.
  • Exemptions and Exceptions
  • LETTER OF COMMITMENT TO THE MINISTRY OF ECONOMY
  • Product Inspectorates Group Chairmanships and Directorate of Customs and Enforcement within their area of responsibility

Products covered in this Communiqué, fall in the scope of the following headings in Turkish Customs Tariff Schedule:

  • 85.06
  • 85.07

Keyword related with the legislation item, a brief information of which is given above:
environmental protection, importation of batteries, Import Controls of Batteries and Accumulators, TAREKS reference number, Risk Based Control System in Foreign Trade (TAREKS), Environmental Compliance Permit

"Pil ve Akümülatörlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2014/15)" in İngilizce tercümesi sistemimizde mevcuttur. Yukarıda görmüş olduğunuz İngilizce metin, bahse konu mevzuat kaleminin İngilizce tercümesine ait özet bilgileri içermektedir. Aşağıda aynı mevzuat kalemine ait Türkçe bilgileri bulabilirsiniz. Dilerseniz, bu mevzuat kaleminin İngilizce tercümesini satın alabilirsiniz (sayfanın sağ üst bölümünde satış fiyatı belirtilmektedir).
Satış fiyatı üzerinden Mevzuat.Net, Tariff-Tr.com ya da Akıllı Gümrük Vergisi Hesaplama Sistemi abonelerine %50 İNDİRİM uygulanacaktır.

Pil ve Akümülatörlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2014/15)
Resmi Gazete Tarihi : 31.12.2013
Resmi Gazete Sayısı : 28868


Tebliğ eki Ek-1 de belirtilen pil ve akümülatörlerin, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliğine uygunluğuna dair ithalat denetimiyle ilgili tüm işlemler TAREKS üzerinden ve risk analizine göre yapılır.
Lütfen Dikkat!!! Bu Tebliğ Pil ve Akümülatörlerin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/15) tarafından yürürlükten alınmıştır.

Anahtar Kelimeler

ürün güvenliği ve denetimi tebliğleri; pil ve akümülatörlerin ithalatı; TAREKS referans numarası; Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS); ithalatta denetime tabi ürünlerin listesi; Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında ithalatta denetime tabi ürünlerin listesi
160 TL + KDV

Listeye Geri Dön

Bize Ulaşın

Bestekar Sokak 32/5 06680 Ankara
Tel : 90-312-418 94 15
Fax : 90-312-418 50 89
E-Mail : info@tariff-tr.com
http://www.mevzuat.net/legislation/ingilizcemevzuatdetay.aspx?mkid=14750
Click for ENGLISH - Copyright © 2010 Mevzuat.Net - İnfosoft Bilgi Sistemleri Tüm Hakkı Saklıdır.