Mevzuat.Net Anasayfa > İngilizce tercümeleri bulunan mevzuat kalemleri

Communiqué on Import Controls for Certain Consumer Products which are inspected by the Ministry of Customs and Trade (Product Safety and Inspection: 2015/12)

Official Journal Date : 31.12.2014
Official Journal Number : 29222

The purpose of this Communiqué is to regulate principles and procedures for the inspection of the consumer products laid down in Annex 1 of the Communiqué and which are subject to Release for Free Circulation Procedure on import, with regard to the conformity inspection performed regarding human health, human life and property safety, protection of environment and consumers.

List of items for which the customs administrations require submission of the Letter of Conformity of the Ministry of Interior (Security General Directorate) regarding general security and public order, for the registration of the Customs Entry Declaration.

Consumer products covered in this Communiqué, fall in the scope of the following headings in Turkish Customs Tariff Schedule:

  • 32.04
  • 41.41
  • 42.42
  • 43.43

Keyword related with the legislation item, a brief information of which is given above:
import controls for consumer products, safety requirements for consumer products

Bu mevzuatın İngilizce tercümesi henüz hazır değildir, ancak talep etmeniz durmunda tercüme edebiliriz. Sağ tarafta bulunan formu doldurarak ilgili mevzuatın tercüme edilmesi için teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca Denetlenen Bazı Tüketici Ürünlerinin İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/12)
Resmi Gazete Tarihi : 31.12.2014
Resmi Gazete Sayısı : 29222


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenecek ürünler ve bu ürünlerin Serbest Dolaşıma Giriş Rejimine tabi tutulan tüketici ürünlerinin ithalatında insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevre ve tüketicinin korunması yönünden yapılacak uygunluk denetimine ilişkin usul ve esaslar hk.

Anahtar Kelimeler

ürün güvenliği ve denetimi tebliğleri; Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca denetlenen tüketici ürünleri; tüketici ürünlerinin ithalat denetimi; risk analizi

Teklif Talep Formu

Sayfadaki mevzuatın İngilizce tercümesi için teklif almak için bu formu kullanınız:

Tam Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Telefon Numaranız :

Teklif İste


Listeye Geri Dön

Bize Ulaşın

Bestekar Sokak 32/5 06680 Ankara
Tel : 90-312-418 94 15
Fax : 90-312-418 50 89
E-Mail : info@tariff-tr.com
http://www.mevzuat.net/legislation/ingilizcemevzuatdetay.aspx?mkid=15723
Click for ENGLISH - Copyright © 2010 Mevzuat.Net - İnfosoft Bilgi Sistemleri Tüm Hakkı Saklıdır.