Mevzuat.Net Anasayfa > İngilizce tercümeleri bulunan mevzuat kalemleri

Free Zones Law-Law no 3218

Official Journal Date : 15.06.1985
Official Journal Number : 18785

This Law encompasses matters related to the establishment of free zones; the determination of their location and boundaries; their management; the scope of their activities; their operation; and the establishment of installations and facilities within the zone; with the objective of increasing export-oriented investment and production in Turkey; accelerating the entry of foreign capital and technology; procuring inputs of the economy in an economic and orderly fashion; and increasing the utilization of external finance and trade possibilities.

Attention Please!!! This Law is amended. Translation of these amendments to English have not been completed yet. (Tariff-Tr.com)

Keyword related with the legislation item, a brief information of which is given above:
free zones, exemptions and incentives in free zones, tax exemptions

Bu mevzuatın İngilizce tercümesi henüz hazır değildir, ancak talep etmeniz durmunda tercüme edebiliriz. Sağ tarafta bulunan formu doldurarak ilgili mevzuatın tercüme edilmesi için teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Serbest Bölgeler Kanunu - Kanun No: 3218
Resmi Gazete Tarihi : 15.06.1985
Resmi Gazete Sayısı : 18785


Türkiyede ihracat için yatırım ve üretimi artırmak, yabancı sermaye ve teknoloji girişini hızlandırmak, ekonominin girdi ihtiyacını ucuz ve düzenli şekilde temin etmek, dış finansman ve ticaret imkanlarından daha fazla yararlanmak üzere, serbest bölgelerin kurulması, yer ve sınırlarının tayini, yönetimi, faaliyet konularının belirlenmesi, işletilmesi, bölgelerdeki yapı ve tesislerin teşkili ile ilgili Kanun

Anahtar Kelimeler

Serbest Bölgeler Kanunu; serbest bölgeler, serbest bölgeler; muafiyet; teşvikler, Serbest Bölgeleri Tesis ve Geliştirme Fonu, serbest bölgeler, serbest bölgeler, serbest bölgeler

Teklif Talep Formu

Sayfadaki mevzuatın İngilizce tercümesi için teklif almak için bu formu kullanınız:

Tam Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Telefon Numaranız :

Teklif İste


Listeye Geri Dön

Bize Ulaşın

Bestekar Sokak 32/5 06680 Ankara
Tel : 90-312-418 94 15
Fax : 90-312-418 50 89
E-Mail : info@tariff-tr.com
http://www.mevzuat.net/legislation/ingilizcemevzuatdetay.aspx?mkid=601
Click for ENGLISH - Copyright © 2010 Mevzuat.Net - İnfosoft Bilgi Sistemleri Tüm Hakkı Saklıdır.