Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP)

GTİP (ya da gtip, veya G.T.İ.P./g.t.i.p.), Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu'nun kısaltmasıdır. Ülkemizde, GTİP Gümrük Tarife Cetveli'nde 12'li koda verilen isimdir.

Tüm dünyada, her ülkenin tarife cetvelinin esasını Armonize Sistem oluşturmaktadır. Resmi adı Armonize Mal Tanımı ve Kodlama Sistemi (The Harmonized Commodity Description and Coding Systems) olan Armonize Sistem, uluslararası ticarete konu olan tüm mallar için kullanılan uluslararası bir ticari sınıflandırma sistemidir. Armonize Sistem'de ticarete konu tüm ürünler belirli bir mantık ve sistematik çerçevesinde sınıflandırılmıştır.

Uluslararası düzeyde Armonize Sistem ile ilgili düzenlemeler, Dünya Gümrük Örgütü tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de, tarife cetveli ile ilgili sorumlu kurum Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'dır. Gümrüklerde, ürünler bu kodlar üzerinden işlem görmektedir. Her bir eşya/eşya grubu için bir GTİP bulunmaktadır.

Armonize Sistem (Tarife Cetveli) 21 bölüm ve 96 fasıldan oluşmaktadır. Fasıllar 2'li kodlara, her bir fasıl 4'lü kod olan pozisyonlara ve her bir pozisyon ise 6'lı kod olan alt pozisyonlara ayrılmıştır. Her ülkenin tarife cetvelindeki 2'li, 4'lü ve 6'lı kodları tüm dünyada aynıdır. Diğer bir ifadeyle, bu kodlar tüm dünyada aynı ürünü ifade etmektedir. Örneğin, tüm ülkelerin gümrüklerinde, 0409.00 GTİP Kodu (HS Code) denildiğinde "tabii bal" anlaşılmaktadır.

Armonize Sistem'de 6'lı koddan sonraki bölümleri, ülkeler kendi ihtiyaçlarına (detaylı istatistik almak ve gümrük vergilerini daha detay ürün bazında uygulamak için) göre detaylandırabilmektedir. Türkiye'de ürünler en detay bazda 12'li kodla sınıflandırılmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği ile Ortak Gümrük Birliğine sahip olmasından dolayı, Türkiye'nin 8'li bazdaki kodları ve ürün grupları Avrupa Birliği ülkeleri ile aynıdır.

Türk Gümrük Tarife cetvelinde 10'lu baz olan "Milli alt açılım kodu" farklı vergi uygulamalarımız için açılan pozisyonlar olmakla birlikte pratikte kullanılmamaktadır. Bu nedenle, ülkemizde gümrük vergileri 12'li bazda belirlenmektedir. Tarife cetvelinde, 12'li kod olan GTİP, ülkemizde ürünlerin en detay bazda sınıflandırıldığı, ürünlerin gümrük vergilerinin uygulandığı ve istatistiksel amaçlarla kullanılan koddur.

Özetle,

 • İlk 4 Rakam Eşyanın Pozisyon Numarasını,
 • İlk 6 Rakam Dünya Gümrük Örgütü'ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem Nomanklatür kodunu,
 • 7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan Kombine Nomanklatür kodunu,
 • 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamaları nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodları,
 • 11-12 inci rakamlar ise Gümrük Tarife İstatistik (GTİP) kodlarını

oluşturmaktadır.

Örnek: 08.08.10.80.00.13 GTİP nolu "Golden cinsi elma" tarife cetveli yapısı

080810 80 00 13
AS Nom.Kodu CN Kodu Milli alt açılım kodu İstatistik kodu

Herhangi Bir Malın GTİP Numarasını Nasıl Bulabilirim?

 • İlgilendiğiniz ürünün tarifesini bilmiyorsanız, Akıllı Gümrük Tarife Tespiti seçeneğimizi kullanarak girdiğiniz ürün adı ile programımızda GTİP e dayalı bölümlerde (Tarife cetveli, Tarife Cetveli İzahnamesi, AB Açıklama Notları, Aviler, Sınıflandırma Kararları, Bağlayıcı Tarife Bilgileri, Avrupa Birliği Bağlayıcı Tarife Bilgileri ...) otomatik sorgu yaptırabilirsiniz.
 • Tarife Tespiti uygulamamıza bağlı olarak, ilgilendiğiniz ürünün gümrük tarife numarasını bulamıyorsanız, Sorun Cevaplayalım bölümümüzle bize bildirmiş olduğunuz ürün ve ürüne ait bilgiler (kullanım alanı, üretildiği malzemenin cinsi, teknik bilgileri, ürüne ilişkin resim veya internet adresi...) uzman arkadaşlarımız tarafından değerlendirilir ve olabilecek tarifeler ile ilgili referans amaçlı dönüş yapılır.
 • Avrupa Birliği Bağlayıcı Tarife Sorgulama Ekranı, Mevzuat.Net' in benzersiz özelliklerinden birisidir. 200.000'e yakın bağlayıcı tarife bilgisi içinde Türkçe veya İngilizce kelimeler ile arama yapabilir, G.T.İ.P. numarasına göre sorgulama yapabilirsiniz. Türkçe-İngilizce Anahtar kelimeler yardımıyla aradığınız kelimeyi yazarken yazmış olduğunuz kelime yada benzer sonuçlar birçoğu resimli olmak üzere anında listelenir. Bu sayede bilgilere daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Mevzuat.Net Programında GTİP İle İlgili Başka Neler Yapılabilir?

 • Gtip numarasını girerek ürüne ait gümrük vergilerinin ve gümrük vergisini etkileyen durumların (damping, ek mali yükümlülük, gözetim, ÖTV, KDV...) ve mevzuat bağlantılarının (ithalatta istenen belgeler, yasak, kota, giriş kapıları....) ülke seçerek sorgulamasını yapabilirsiniz.
 • Gümrük Müsteşarlığı, her yıl GTİP numaraları ve açıklamalarının yer aldığı Gümrük Tarife Cetvelini yayımlamakta ve bazı yıllar oldukça fazla olmak üzere, her yıl bu tarifelerde değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler tarifeler arasında karışıklıklara yol açmaktadır. Bu karışıklığa neden olan tarife değişikliklerinin takibini Yıllara Göre Korelasyon ekranımızla sunuyoruz.
 • Tarife cetvelinin yapısının yanı sıra, ürününüzün GTİP kodunu öğrenmek için tarife cetvelindeki kalemlerin nasıl okunması gerektiği de önem arz etmektedir. Tarife Yazım Dili seçeneğimiz bu konuda size kolaylık sağlamaktadır.

ÜCRETSİZ DENEYİN

Eğer Mevzuat.Net'i deneme amaçlı kullanmak istiyorsanız aşağıdaki "Ücretsiz Deneme Talep Formunu" doldurunuz.

Şimdi Abone Olun

Mevzuat.Net'in benzersiz
özelliklerinden faydalanmak için Abone olun.

Bize Ulaşın

Ostim Mahallesi 1308.Cadde No:6 Kat:1 Daire:22 Yenimahalle/ANKARA
Tel : 90-312-418 94 15
Faks : 90-312-418 50 89
E-mail : bilgi@mevzuat.net

WhatsApp iletişim hattı : 0538 049 09 11

Teknik destek vb. sorularınız için: bilgi@mevzuat.net
Abonelik şartları ve seçenekleri, yeni abone olma, abonelik yenileme vb. sorularınız için abone@mevzuat.net

Bizi Takip Edin