Yıllara Göre Korelasyon Ekranı (2024 yılı bilgilerine göre güncellenmiştir.)

Gümrük Müsteşarlığı, her yıl GTİP numaraları ve açıklamalarının yer aldığı Gümrük Tarife Cetvelini yayımlamakta ve bazı yıllar oldukça fazla olmak üzere, her yıl bu tarifelerde değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler tarifeler arasında karışıklıklara yol açmaktadır. Bu tür sorunlara çözüm olması amacıyla geliştirdiğimiz ve bugüne kadar beğeniyle kullanılan Korelasyon uygulamamız, iki ardışık yıl için Korelasyon yapmanızı sağlıyordu. Şimdi, 2005 yılından buyana olan tarife değişikliklerinin takibini kolayca yapabilmeniz için Yıllara Göre Korelasyon uygulamamızı sizlere sunuyoruz.

Bu yeni uygulamamızı kullanarak, önceki yıllarda gümrük tarife pozisyonu değişen bir maddenin bugün hangi tarifede sınıflandırıldığını (Örneğin 2006 yılında 8525.20 pozisyonu altında sınıflandırılan cep telefonlarının, 2024 yılında 8517.12 altında sınıflandırıldığını) ve hangi yıl veya yıllarda nasıl bir değişikliğe uğradığını kolayca bulabilirsiniz. Yıllara Göre Korelasyon uygulamasıyla gelen 2. benzersiz yenilik, bu işlemi bugünden geçmişe dönük olarak yapabilme olağanını sizlere sunmasıdır. Örneğimize geri dönecek olursak; bugünkü geçerli tarifesi 8517.12 olan cep telefonlarının 2005 yılında hangi tarifede sınıflandırıldığını da kolayca görebileceksiniz.

Nasıl Çalışır?


Yıllara Göre Korelasyon uygulamasında, ekran ikiye bölünmüş şekilde görüntülenmektedir. G.T.İ.P. numaralarını sol tarafta sizin için ilk 4 hane bazında gruplanmış şekilde listeledik. Her iki bölümde de yıl seçebileceğiniz kutucuklarımız mevcuttur. Bu listeden bir G.T.İ.P. numarası seçip önceki yıla göre ya da daha önceki yıllarla karşılaştırma yapabilirsiniz. Yani 2006 yılındaki bir tarife 2024 yılında ne olmuş sorusunun cevabını bu ekranımızda bulabilirsiniz.

Ekranın sağ üst bölümünde yer alan GTİP ARA butonunu tıkladığınızda gelen ekranda da sadece ilgilendiğiniz tarifeyi yazıp yıl seçerek seçtiğiniz yıldaki karşılığını görebilirsiniz. Aynı işlemi tersten gelerek (yani 2024 yılındaki bir gtip 2006 yılında hangi gtip e karşılık gelmektedir sorusunun cevabına erişmek için) de yapabilirsiniz.

Ekranımızın sağ ve sol bölümündeki yıl seçeneklerinden ilgilendiğiniz yıllar için seçiminizi yapıp GTİP listemizden GTİP inizi seçtiğinizde her iki ekranda seçtiğiniz tarife ile başlayan gtipler listelenir. Gtiplerin yanında bulunan  düğmesine tıkladığınızda, seçtiğiniz maddenin sağ taraftaki yılda hangi madde ile eşleştiğini görebilirsiniz.

Seçtiğiniz tarife seçtiğiniz yıllar içerisinde değişikliğe uğramışsa bu değişikliği ekranımızın hemen altında açılan uyarı butonunu tıklayarak görebilirsiniz. Uyarı butonunu tıkladığınızda Seçtiğiniz tarife için olan değişiklikleri kronolojik sıralama da gösteren ekran açılır. Tarifenizin seçtiğiniz yıllar arasında hangi yılda değişikliğe uğrayıp hangi yıllarda değişmeden kaldığını bu sıralamada net bir şekilde görebilirsiniz.

Bu uygulama 2005 ve sonraki yıllar için geçerlidir. 2005 öncesi yıllar için  düğmesi çalışmamaktadır, 2005 öncesi yıllar için her iki ekranda karşılık gelen gtipleri göz ile karşılaştırabilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşınız.

Uygulamamız ile ilgili görüş ve sorularınız için Online Yardım, Öneri/Şikayet bölümlerimizden, bilgi@mevzuat.net adresimizden ya da 0 312 4183554-4189415 nolu telefonlarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bize Ulaşın

Ostim Mahallesi 1308.Cadde No:6 Kat:1 Daire:22 Yenimahalle/ANKARA
Tel : 90-312-418 94 15
Faks : 90-312-418 50 89
E-mail : bilgi@mevzuat.net

WhatsApp iletişim hattı : 0538 049 09 11

Teknik destek vb. sorularınız için: bilgi@mevzuat.net
Abonelik şartları ve seçenekleri, yeni abone olma, abonelik yenileme vb. sorularınız için abone@mevzuat.net

Bizi Takip Edin